Hayat Sigortaları

 

Bireysel Emeklilik Sigortası, Hayat Sigortası gibi poliçeler uzun vadede insanları birikime yönlendiren poliçelerdir. Aradan geçen yıllar neticesinde bir bakmışsınız ciddi bir birikim orada sizi bekliyor. Hayatın her safhasında insanın paraya ihtiyacının olabileceğini düşünürsek mutlaka bir birikim poliçesi yaptırması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu günkü yazımızda Birikimli Hayat Sigortası olarak adlandırılan poliçe hakkında konuşacağız.

Her ürünü alırken incelediğiniz gibi bu ürünü de incelemenizde fayda var fakat elle tutulan somut bir şey almadığınız için neyi nasıl incelemeniz konusunda tereddüt yaşayabilirsiniz. Haklısınız. Bu tarz poliçeler birbirine yakın özellikte hemen her şirkette olan kendi içlerinde küçük detayları vardır. En önceliğiniz bir,üç,beş değil bu poliçeler genelde on yıllıktır. Erken çıkma planınız var ise hiç girmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü anaparanızdan ciddi kesintiler yapılabilir. Ayrıca bu poliçeler döviz bazlı poliçelerdir kredi kartınızdan çekilen rakam ertesi gün enflasyona karşı erimemesi için Amerikan Doları’na çevrilirek yatırıma yönlendirilir.

ÜRÜN CİNSİ

SİGORTA SÜRESİ

ÖLÜM HALİNDE TAMZİNAT ÖDEMESİ

AYRILMA HALİNDE YAPILACAK KESİNTİ

BİRİKİM SİGORTASI

10 YIL

Yok

İlk Yıl %40, 6. Yıl %0

BİRİKİM+HAYAT SİGORTASI

12 YIL

Var

İlk Yıl %100, 6.Yıl %60, 12.yıl %0

Yukarıda tabloda da anlaşılacağı üzere  piyasada en çok talep edilen poliçelerin süreleri 10-12 yıldır. Görüldüğü gibi sadece Birikim Sigortası olan üründe ölüm halinde geride kalanlarınıza tazminat ödemesi yok, Birikim+Hayat Sigortası’nda tazminat ödemesi var. Birikim Sigortalarında ilk yıl çıkmak istediğinizde %40 kesinti, Birikim+Hayat olursa İlk Yıl hiç geri ödeme yapılmıyor. Yine sadece Birikim Sigortalarında 6. Yıldan gün alınca anaparanıza dokunulmazken, Birikim+Hayat poliçelerinde hala %60 kesinti bulunmaktadır.

Beraberinde bu poliçeler için yapmış olduğunuz ödeme dekontunu kurumunuzun ilgili birimine iletirseniz maaşınızdan kesilen Gelir Vergisi’nde azalma olacak ve oda net maaşınıza yansıyacaktır. Onu da aşağıdaki gibi tablolaştırabiliriz.

BRÜT MAAŞ

VERGİ AVANTAJI

12.000,00TL

5.832,00TL

16.000,00TL

7.776,00TL

21.000,00TL

10.206,00TL

30.000,00TL

18.900,00TL

Tablolar örnek olarak hazırlanmış olup kişiye göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır. Sizin için çalışma yapmamız için bizi 05368598799 nolu telefondan arayabilirsiniz.